ČAPÍ HNÍZDO NA SÁDECKÉ ŠKOLE A JEHO HISTORIE

Poprvé se čápi v Sádku objevili na jaře roku 2008. Přiletěli v týdnu od 21. 4. a na Jiřího začali na starý komín na budově školy nosit klacky a stavět hnízdo. Nedařilo se jim to, protože jim klacky padaly do komína. V sobotu 26. 4. jim náš pan školník Libor Baumruk se svým bratrem Petrem připevnili na komín mříž a čápi tak mohli hnízdo postavit.

Začátkem května nakladli tři vejce, zdárně se vylíhla tři čápata a na konci prázdnin všichni odletěli za teplem.

Čápi se k nám vrátili i v následujícím roce 2009. Měli jedno mládě a to jsme nechali kroužkovat. Pak už po mnoho dalších let bylo hnízdo prázdné. Buď se na něm čápi jen na kratší či delší dobu zastavili, ale nezahnízdili nebo se vůbec neobjevili. Nejnadějnější bylo ještě jedno jaro, kdy čápi zahnízdili, měli tři vajíčka, bohužel se v jednu neděli objevil cizí pár, strhla se drsná bitva o hnízdo a cizí čápi vajíčka z hnízda vyhodili. Poté ti naši hnízdo opustili.

K naší velké radosti naše hnízdo zase ožilo v roce 2021 – v letech 2021, 2022 a 2023 naši čápi zahnízdili, odolali pokusům jiných čápů hnízdo obsadit a vyvedli a vychovali celkem 8 mláďat. Nevíme, zda  se vrací stejný pár, protože ani jeden čáp není kroužkovaný. To nám ve škole moc nevadilo a děti jim v hlasování vybraly jména Stázinka a Kaštánek podle počátečních písmen našich obcí Sádek a Kamenec. V červnu 2022 byla čápata okroužkována a dostala jména Dulík, Kulík a Bubík. Jejich čísla kroužků jsou: YJ 410, YJ 411, YJ 412. Loni jsme kroužkování zopakovali a děti jim daly jména Medík a Perlička. Jejich čísla kroužků jsou: YK 451, YK 452. Vajíčka byla také tři, bohužel jedno z nich rodiče eliminovali a z hnízda vyhodili.

Čápy máme všichni rádi a to, že jsou na školním komíně, je velká zajímavost. Ale komín je v takovém místě, že na hnízdo přímo ze školních oken není vidět a jeho pozorování je obtížné. Máme jen pár fotek z vyvýšených míst a z dálky od pana Petra Boštíka a jeho syna Matyáše.

Mnoho z nás vždy od jara do podzimu sleduje na internetu záběry z jiných čapích hnízd, které zprostředkovávají webové kamery. Měli jsme velkou touhu se do této rodiny přidat. A tak jsme se rozhodli oslovit firmu Tlapnet, která má v tomto směru velké zkušenosti. Jejich webové kamery již několik let snímají život na hnízdech v Nasavrkách, Ronově nad Doubravou, Ústí nad Orlicí a Vamberku. Letos se k nim připojila i naše škola!

Zkušení technici firmy Tlapnet koncem února na komín namontovali kameru, kterou jsme zaplatili z prostředků školy. Předcházela tomu pečlivá obhlídka hnízda a školy a konzultace s ornitologem z CHKO Žďárské vrchy panem Petrem Mücksteinem. Všechny ostatní náklady financovala firma Tlapnet. 29. února 2024 začal přímý přenos z hnízda a nastala jeho nová etapa.